Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Hizmetler

Tokat Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi hastalarda ağız diş ve çene bölgesinde bulunan dokularda doğuştan var olan veya sonradan oluşmuş rahatsızlıkları tedavi etmeye odaklanan diş hekimliği anabilim dalıdır.

Ağız, Diş, Çene bölgesindeki dokularda ve çevre dokularda oluşmuş hastalıkların tanısı ve tedavisi için gerekli medikal ve cerrahi işlemlerin uygulandığı tedavi yöntemlerini içerir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında uygulanan başlıca tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Gömülü Diş Uygulamaları (Gömülü dişlerin uygun yöntemle çekilmesi veya üzeri açılarak sürmesine yardımcı olunması),
 • Ağız, Çene ve Yüz bölgesindeki dokularda var olan enfeksiyonların iyileştirilmesi,
 • Ağız içerisinde yumuşak veya sert dokularda görülen tümör ve kist oluşumlarının biyopsisi ve gerekli görülmesi halinde operasyonları,
 • Çene bölgesinde bulunan çatlak ve kırıklar için tanı konulup tedavi edilmesi,
 • Diş kayıpları olan bölgeler için İmplant Uygulamaları ve gerekli cerrahi işlemler,
 • Sinüs tabanı yükseltme uygulaması (Sinüs Lifting),
 • İleri seviye kemik ogmentasyonları,
 • Kök ucu rezeksiyonu,
 • Ağız çevresi ve Çene bölgesinde Botoks uygulanması,
 • Protez tedavisi öncesinde ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamalar.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kapsamında yapılan uygulamalar diş hekimliği alanında ciddi tecrübe ve uzmanlık gerektiren zorlu işlemlerdir.

Tedavinin başarısı ve kişinin sağlığı için tedaviler klinik şartlarında uzman Ağız, Diş ve Çene Cerrahı tarafından yapılmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin ilgi alanında giren bölgelerde rahatsızlıklar hissediyorsanız muayene olmak ve varsa rahatsızlığınız daha ileriye gitmeden uzman diş hekimlerimiz tarafından tedavi planınızı oluşturmak için Hemen Bize Ulaşın…

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, Diş, Çene, Yüz ve Çevre bölgelerde bulunan yumuşak veya sert dokularda görülen deformasyonlar, yaralanmalar ve rahatsızlıkların tanı – tedavi sürecini içeren diş hekimliği dalına Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi denir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi diş hekimliği fakültesinde alınan uzun ve zorlu bir eğitimin sonunda başarı sağlayan diş hekimleri tarafından uygulanan, uzmanlık gerektiren tedavi yöntemlerini barındırmaktadır.

Yurtdışında Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi olarak ifade edilen bu uzmanlık alanı içerisinde cerrahi ve medikal yöntemler barındırmaktadır.

Yapılan işlemlerle hastaların Ağız, Diş, Çene bölgelerinde ve çevre bölgelerde bulunan rahatsızlıklar, enfeksiyonlar ve deformasyonlar iyileştirilerek, hastanın estetik ve fonksiyonel kayıpları giderilmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Kimdir?

Ülkemizde diş hekimliği fakültelerinde 5 yıllık eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Çene Cerrahisi Asistanı olarak 4-6 yıllık bir süreçte uzmanlık eğitimini tamamlayan diş hekimleri Ağız, Diş ve Çene Cerrahı unvanı almaktadır.

Diş hekimliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayıp bu alanda uzmanlaşmaya yönelen hekimler Ağız, Yüz, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedirler.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bahsi geçen bölgelerde oluşan birçok rahatsızlığı tedavi etmeyi hedefleyen farklı yöntemleri barındırmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi başlığı altında hastalara en sık uygulanan tedavi yöntemlerini;

 • 20 Yaş Dişi Cerrahi Uygulamaları,
 • Gömülü Diş Tedavisi,
 • İmplant Uygulamaları,
 • Kist Operasyonları,
 • Çene Cerrahisi Estetik Uygulamaları,

şeklinde sıralayabiliriz.

20 Yaş Dişi

Toplumda neredeyse tüm insanların yaşamının belirli bir döneminde sorunlar yaşadığı, en çok bilinen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uygulaması 20 Yaş Dişi Cerrahisi dir.

Maalesef bu kadar yaygın olarak görülmesi nedeniyle kulaktan kulağa çok yanlış bilgiler iletilip bu bilgiler doğrultusunda sağlığa zararlı yöntemler kişiler tarafından denenmektedir.

20’lik Dişler olarak da bilinen bu dişler dişlerin en arka kısmında olan 3. büyük azı dişleridir. 20 li yaşlarda çıkmaya başlamaları sebebiyle bu isim verilmiştir.

20’lik Dişler birçok insanda çene darlığı, kemik yoğunluğu ve sürme pozisyonundaki sapmaya bağlı olarak çene kemiğine gömülü olarak kalabilirler.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının sağlık uygulamalarına etkileri sayesinde 20 Yaş Dişi rahatsızlığı yaşayan kişiler kolay ve ağrısız şekilde tedavi edilebilirler. Artık 20’lik Diş Çekimi korkulu bir işlem olmaktan çıkmıştır.

Özellikle bu alanda uzmanlaşmış Ağız, Diş ve Çene Cerrahlarımız yardımıyla 20 Yaş Dişi çekiminizi veya tedavinizi güvenli ve konforlu bir süreç içinde yaptırabilirsiniz.

Gömülü Diş

Gömülü Diş rahatsızlıkları yaşayan hastalar genellikle problemin ilerleyen safhalarında kliniğimize gelmektedir. Çünkü Gömülü Dişler problemin başlangıç aşamalarında belirti göstermezler.

Gömülü Diş problemleri;

 • Hasta rutin kontrol için kliniğe geldiğinde,
 • Ortodonti tedavisi yapılacak hastalarda tetkikler yapılırken,
 • Başka diş rahatsızlıkları için çekilen panoramik filmlerde,

gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Diş hekimlerimizin her zaman belirttiği gibi Gömülü Diş Tedavisi için en önemli husus erken teşhis ve müdahale edilmesidir. Bu şekilde olan vakalarda tedavi kolay olmakla birlikte bölgeye verdiği zarar minimuma indirilir.

İnsanlarda en fazla görülen Gömülü Dişler 3. azı dişleri, üst çene kanin dişleri, alt çene küçük azı dişleri ve üst çene kesici dişleridir.

İmplant Uygulaması

İmplant insanlarda diş kaybı yaşanan bölgelerde oluşan estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıkların giderilmesi için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

İnsanların dişleri yüz estetiğinde çok büyük öneme sahiptir. Diş kayıpları bulunan kişiler konuşurken, gülümserken karşısındaki insana nasıl göründüğünü düşünerek yaşadığı estetik kaygılar sebebiyle psikolojik olarak yıpranmaya başlar.

Diş kayıpları sadece estetik problemler oluşturmamakta, insanlarda eksik dişlerden kaynaklı sindirim, beslenme ve konuşma bozuklukları oluşmaktadır.

Bir veya birkaç diş kaybı yaşayan hastalarda problemler direkt İmplant uygulamaları ile giderilebilir. Çok fazla diş kaybı yaşamış hastalar içinde İmplant Destekli Protez yapılarak yaşadığı problemler çözülebilir.

Özellikle tek dişi eksik olan vakalarda köprü ile restorasyon yerine İmplant tedavisi uygulanması daha başarılı ve kalıcı sonuçlar vermektedir.

İmplant uygulamaları klinik ortamında Ağız, Diş ve Çene Cerrahları tarafından yapılması halinde oldukça güvenli, başarılı ve kalıcı sonuçlar vermektedir.

Kist Operasyonları

İnsanlarda diş köklerinde ve çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde oluşabilen anormal patojen parçalara Kist denir. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi tedavileri kapsamında Kist Operasyonları çok büyük bir yer kaplamaktadır.

Kist Operasyonları için geç kalınırsa ve kist çene bölgesinde uzun zaman kalırsa çene kemiklerinde çok ciddi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu nedenle tespit edilen kistlerin en kısa sürede çene cerrahı tarafından cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Kistler bazen o kadar büyük olur ki çenede kırıklara neden olur. Çene Cerrahları uygulama öncesi Volumetrik Tomografi çektirerek Kist kaynaklı oluşan kemik kaybını tespit ederler.

3D tomografi sayesinde çene kistinin sınırları çok net belirlenip cerrahisi de çok daha güvenli bir şekilde yapılır.

Çene Cerrahisi Estetiği

İnsanlarda çene bölgesinde oluşan şekil bozuklukları Çene Cerrahisi Estetiği uygulamaları kullanılarak iyileştirilebilir. Tedavi sırasında çene ucu ileri – geri hareket ettirilerek veya İmplant uygulanarak istenen görünüm oluşturulmaya çalışılır.

Çene Cerrahisi Estetiği kapsamında diş hekimlerinin uyguladığı yöntemler estetik ve güzellik uzmanları tarafından yapılan dolgu, botoks ve lazer tedavileri ile desteklenebilir.

Çene Cerrahisi Estetiği yapılacak hastalarda işlemler çene bölgesi dışında ağız – diş bölgesini de kapsıyorsa işlemlerin Çene Cerrahları tarafından yapılması gerekir.

Çene Estetiği uygulanarak çene bölgesinde bulunan problemlerin düzeltilmesi ile insanların yüzünü oluşturan ağız, dudak ve burun yapısı da olumlu etkilenmektedir.

Ağız, Diş ve Çene bölgesinde yaşadığınız fonksiyonel ve estetik problemler hakkında detaylı bilgi almak, muayene olmak, Çene Cerrahisi Fiyatları öğrenmek için Hemen Bize Ulaşın