Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Hizmetler

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Ağız ve Diş tedavilerine karşı korkuları bulunan özellikle çocuklarda veya ihtiyaç duyan yetişkinlerde uygulamalar Genel Anestezi kullanılarak yapılmaktadır.

Çocuklarda bulunan çürük dişlerin çekilmesi sırasında hem çocuk hem de ailesi için zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu gibi durumlarda Sedasyon veya Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi uygulanarak işlem tek seferde gerçekleştirilir.

Genel Anestezi uygulanacak hasta tedaviden 1 gün önce uzman doktor tarafından muayene edilerek gerekli talimatlar kendisine iletilir. Hasta tedavi günü son 8 saat içerisinde bir şey yememiş halde kliniğe gelir.

Tedaviden 1 saat önce özellikle çocuk hastalarda Sedatif içerik meyve suyuna karıştırılarak içirilir. İlaç etkisiyle hafif uyku haline geçen hastaya gerekli tedavi uygulanır.

Bu sayede hastanın hiçbir ağrı ve sızı hissetmemesi, tedavi sırasında kendisini sıkarak psikolojik olarak kötü etkilenmemesi sağlanır. Çocuk hastalarda ayrıca anne ve babasının yanından ayrıldığını ve tedavi sürecini hatırlamaz.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi insanlarda dişlerin çıkmaya başladığı yaştan (1 yaş) itibaren yapılabilir. Tedavinin süresi hastanın ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Özellikle çocuk hastalarda sıklıkla uygulanan Sedasyon ve Genel Anestezi tekniği sayesinde güvenli ve konforlu bir tedavi süreci sağlanır.

Kliniğimizde uzman Pedodontist tarafından çocuklara genel anestezi altında yapılan tüm diş tedavisi uygulamaları ortalama 1 ila 2 saat arasında sürmektedir.

Tedavi sonrası çocuk hastalar anne ve babasıyla ile birlikte 1 saat kliniğimizde misafir edilip ardından evlerine gönderilir. Okul çağında çocuklar ertesi gün okuluna devam edebilirler.

Çocuklarda Diş Tedavileri sonrası en çok dikkat edilmesi gereken durum dişlerin bakımına ve fırçalanmasına özen gösterilmesidir.

Diş tedavisi olması gereken lakin ağrı veya korkulardan dolayı tedavi olmaktan çekinen çocuklar ve yetişkinler Hemen Bize Ulaşarak Sedasyon veya Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi uygulamamızdan faydalanarak kolay, ağrısız, güvenli ve konforlu bir tedavi süreci geçirebilirler.

Genel Anestezi Nedir?

Toplumda Narkoz olarak ifade edilen Genel Anestezi hastaya ilaç kombinasyonları uygulanıp bilinci belirli seviyede kapatılarak ağrısız tedavi edilmesidir.

Genel Anestezi hastalara 3 ayrı ilaç grubu ile uygulanmaktadır;

 • Hipnotik ilaç kullanılarak hastada geçici şuur kaybı oluşturulması,
 • Morfin benzeri ağrı kesiciler uygulanarak hastanın tedavi esnasında bilincinin kapatılması,
 • Kas gevşetici ilaçlar yardımıyla vücut gevşetilip tedavinin rahat uygulanması,

Ağız, Diş ve Çene rahatsızlıkları kapsamında uygulanan tedavi yöntemlerinde kullanılacak anestezi yöntemi uzman doktor ve hasta arasında yapılan görüşmeye ve tetkiklere bağlı olarak belirlenir.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon hastaya tedavi öncesi damar yoluyla verilen ilaçlar sayesinde kontrollü bir yarı bilinç kaybı oluşturulup güvenli bir tedavi imkanı sağlanmasıdır.

Tedavi sırasında Sedasyon kullanımı korku ve endişe duyan, zihinsel engeli bulunan ve çocuk yaştaki hastalarda görülmektedir.

Sedasyon uygulaması özellikle çok sayıda diş çürüğü bulunan ve tedavinin uzun süreceği çocuklarda kullanılmaktadır.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi Uygulanan Hasta Grupları

Çocuk ve erişkin hastalarda diş tedavisi sırasında Sedasyon veya Genel Anestezi uygulanan hasta grupları şunlardır;

 • Fiziksel veya Zihinsel Engeli bulunan çocuklarda,
 • Cerrahi veya Restoratif Diş Tedavisine ihtiyacı olan ama lokal anestezi uygulanamayan çocuklarda,
 • Tedaviye acil ihtiyaç duyan ama iletişim kurulamayan çocuklarda,
 • Küçük yaşta çok fazla çürüğü bulunan (Biberon Çürüğü) çocuklarda,
 • Gelişim geriliği bulunan çocuklarda,
 • İleri derece korkusu bulunan yetişkinlerde,
 • Genel anestezi gerektiren yetişkin tedavilerinde (Kemik grefti, Kemik kisti gibi),
 • Lokal anestezi ile tamamlanması mümkün olmayan (tek seansta birkaç saat sürecek) ağız ve diş tedavilerinde,

Özellikle 4 yaşından küçük çocuklarda Diş tedavilerinin ikna yoluyla yapılması mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda tedavinin başarısı ve çocuğun ilerde psikolojik problemler yaşamaması için Sedasyon veya Genel Anestezi ile Diş Tedavisi yapılır.

Genel Anestezi Altında Ağız ve Diş Sağlığı Tedavisi

Çocuklarda ve diş tedavisinde gerilen yetişkinlerde birçok Ağız ve Diş Sağlığı uygulaması Genel Anestezi kullanılarak yapılabilmektedir.

Klinik şartlarında uzman hekimlerimiz tarafından Genel Anestezi uygulanarak yapılan diş tedavileri arasında;

 • Oral Muayene,
 • Koruyucu Uygulamalar,
 • Diş Çekimleri,
 • Restoratif Tedaviler,

bulunmaktadır.

Hastaya uygulanması planlanan tedavi tamamlandığında ilaç durdurularak hasta uyandırılır. Bu tedaviler sırasında anestezi uzmanı hekimler tarafından hastanın değerleri kontrol edilir.

Çocuklarda Genel Anestezi ile Diş Tedavileri

Çocukların büyük kısmında diş tedavileri Genel Anestezi kullanılarak yapılmaktadır. 6 yaş altı çocuklarda veya yaşı daha büyük olsa dahi fiziksel – zihinsel engeli bulunan çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisi Narkoz uygulanarak yapılır.

Genel Anestezi sayesinde bilinci belirli oranda kapalı hale getirilen çocuklarda ağız ve diş sağlığı için uygulanması gereken tedaviler daha sağlıklı ve kolay şekilde yapılabilir.

Özellikle birden fazla dişinde rahatsızlıklar bulunan çocuklarda Genel Anestezi uygulanarak tek seansta tüm problemler giderilmektedir.

Çocuklarda Genel Anestezi ile yapılan diş tedavileri sonrasında yatış gerekmemekte ve gün içinde hasta ve ailesi kliniğimizden evlerine uğurlanmaktadır.

Genel Anestezi Zararlı mıdır?

Tüm sağlık uygulamalarında olduğu gibi Genel Anestezi işleminin nadiren de olsa tıbbi riskleri ve yan etkileri bulunmaktadır.

Lakin ağız ve diş sağlığı bozulmuş bir çocuğun tedaviden çekindiği için hastalığının ilerlemesi veya tedavi sırasında ters bir hareket yaparak farklı sorunlara sebep olması daha büyük problemler doğurabilir.

Çocuklarda Genel Anestezi ile diş tedavisi sayesinde tedavi sırasında çocuğun öngörülemez hareketlerinden kaynaklı sorunlardan kaçınılır. Ayrıca tedavi sırasında çocuğun kendini sıkması ve korkmasına bağlı ileride oluşması muhtemel psikolojik rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur.

Genel Anestezi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel Anestezi kullanılarak yapılan diş tedavileri sonrasında işlemleri gerçekleştiren doktor tarafından hastanın kontrolleri yapılır.

Diş Tedavilerinde birkaç saatlik bir kontrol ve dinlenme sonrası hasta taburcu edilerek evine yolcu edilir. Bu noktadan sonra doktorunun tavsiyelerine uyması ve kontrollerini aksatmadan gelmesi önemlidir.

Hastaların öncelikle beslenme alışkanlıklarına ve ağız – diş sağlıklarına dikkat etmeleri istenir. Daha önceden diş rahatsızlıklarına neden olan etkenlere dikkat edilmelidir.